کمک‌ها به افغانستان زیر تأثیر بحران مهاجرت قرار گرفته است

ساخت وبلاگ
چکیده : ولسی جرگۀ افغانستان روز یکشنبه در آستانۀ نشست بروکسل، وزرای خارجه، مالیه و امور مهاجرین را در یک نش... با عنوان : کمک‌ها به افغانستان زیر تأثیر بحران مهاجرت قرار گرفته است بخوانید :
Image result for ‫وزیر خارجه افغانستان‬‎

ولسی جرگۀ افغانستان روز یکشنبه در آستانۀ نشست بروکسل، وزرای خارجه، مالیه و امور مهاجرین را در یک نشست فوق‌العادۀ استماعیه فراخواند.

در این نشست وزیر خارجۀ افغانستان ابراز نگرانی کرد که کمک‌های کشورهای اروپایی زیر تأثیر بحران مهاجرت قرار گرفته است.

این در حالی است که سال 2015 میلادی، سیل از مهاجرین از کشورهای مختلف به شمول افغانستان، راه اروپا را در پیش گرفتند. بر اساس ارقام رسمی بیش از یک میلیون مهاجر تنها به جرمنی رفتند که از این میان 154 هزار نفر آن افغان بودند.

صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان که به روز یکشنبه در نشست ولسی جرگه، گفت، کشورهای اروپایی تهدید کرده اند که اگر افغانستان در رابطه به وضعیت پناه‌جویان و مهاجرین همکاری نکند، مصارف پناهجویان افغان را از کمک‌های که به دولت افغانستان صورت می‌گیرد، کسر خواهند کرد.

وزیر خارجۀ افغانستان افزود "با تغییر شرایط موجود، در کشورهای اروپایی این کشورها، از سال 2015 بارها درخواست نموده اند که در قسمت پناهجویان، سیاست ما با وضعیت این کشورها که از همکاران مالی و اقتصادی افغانستان استند، هماهنگ شود و در این عرصه دولت افغانستان بیشتر مسؤولیت‌پذیر باشد".

اما اکلیل حکیمی وزیر مالیه گفت که کشورهای کمک‌کننده در هیچ نشستی نگفته اند که کمک‌های آنان مشروط به برگشت مهاجرین و پناهندگان افغان از آن کشورها است.

آقای حکیمی افزود " اگر تعللی از طرف ما صورت بگیرد، مهاجرین خود را، اولاد خود را دوباره به وطن آبرومندانه نیاوریم، من تبعات اش را خدمت شما می‌گویم، این است که ذهنیت عامه را که بلاخره منتهی می‌شود به پارلمان آنها، در مورد رابطۀ دوستی ما از یک طرف و مخصوصاً تعهدات مالی چه برای پروژه‌های انکشافی ما باشد، چه تعهدات مالی برای سکتور نظامی ما باشد، به شکلی متأثر می‌سازد".

آقای حکیمی افزود، افغانستان مانند سایر کشورهای تمویل‌کننده، در راستای وضعیت مهاجران خود، تعهداتی دارد که باید به آن رسیدگی کند؛ اما در غیر آن ممکن که بخشی از پول‌های کمک‌شده در کشورهای که میزبان مهاجرین و پناه‌جویان افغان اند؛ مصرف شود.

از سوی دیگر، سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان گفت، اخراج پناه‌جویان افغان از اروپا بر اساس مذاکرات، تفاهمنامه‌ها، کنوانسیون‌های موجود و اعلامیه‌های که میان افغانستان و برخی از آن کشورها وجود دارد؛ صورت خواهد گرفت.

Image result for ‫عالمی بلخی‬‎

به گفتۀ وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، تمام دوسیه‌های مهاجرین و عودت‌کنندگان به صورت انفرادی و مطابق حقوق بین‌المللی از سوی سه محکمۀ کشورهای میزبان، بررسی می‌گردد و سپس تصمیم گرفته خواهد شد.

آقای بلخی با اشاره به تفاهمنامه‌های جدید با برخی کشورهای اروپایی گفت "هیچ تفاوتی با آن تفاهمنامه‌های گذشته ندارد که تلقی شود که گویا این که در ارتباطی با اجلاس بروکسل، دولت افغانستان اینجا آمده باشد در رابطه با مهاجرین کدام معامله‌ای را انجام داده باشد".

بر اساس توافق افغانستان با کشورهای اروپایی، در صورتی که دوسیه‌های پناهندگان افغان پذیرفته نشود، این افراد در همکاری با افغانستان به کشور بر می‌گردند.

قرار است که افغانستان در رابطه به مهاجرین و پناهندگان این کشور، در اعلامیۀ مشترکی که در اخیر نشست بروکسل صادر می‌گردد، تمام این موضوعات را بگنجاند.

کمکهای خارجی به افغانستان,کمکهای ترکیه به افغانستان,کمکهای ایران به افغانستان,کمکهای هند به افغانستان,کمکهای آمریکا به افغانستان,کمکهای روسیه به افغانستان,کمکهای آلمان به افغانستان,...
نویسنده : بازدید : 19 تاريخ : شنبه 17 مهر 1395 ساعت: 0:15