جذب منابع پولی برای تمویل پروژه تاپی

ساخت وبلاگ
چکیده : ترکمنستان به خاطر ساختن خط لوله انتقال گاز آن کشور از طریق افغانستان به پاکستان و هند، ۷۰۰ میلیون دا... با عنوان : جذب منابع پولی برای تمویل پروژه تاپی بخوانید :

ترکمنستان به خاطر ساختن خط لوله انتقال گاز آن کشور از طریق افغانستان به پاکستان و هند، ۷۰۰ میلیون دالر از بانک انکشاف اسلامی قرضه گرفت.

کار عملی احداث خط لوله پروژه تاپی در دسمبر سال گذشته توسط رهبران ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند افتتاح شد.

پروژه احداث این خط لوله که به تاپی مشهور است، حدود ده میلیارد دالر هزینه دارد. این خط لوله از میدان گازی «گالکنیش» در ترکمنستان آغاز می‌گردد و ظرفیت انتقال ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را در سال خواهد داشت.

ترکمنستان که چهارمین ذخیره بزرگ گاز در جهان را دارد، در ماه دسمبر سال گذشته کار ساختن خط لوله تاپی را در داخل خاک خود، آغاز کرد، اما کار این پروژه در افغانستان، پاکستان و هند تا کنون شروع نشده است.

مشکلات در پیدانکردن منابع مالی برای تمویل پروژۀ تاپی و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان سبب تأخیر طولانی در اجرایی‌شدن این پروژه شده است.

انتظار می‌رود افغانستان از بابت حق عبور خط لوله تاپی، سالانه حدود ۵۰۰ میلیون دالر امریکایی عاید به دست بیاورد.

قرار است ترکمنستان از قرضه ۱۵ ساله بانک انکشاف اسلامی برای تمویل کارهای ساختمانی و خریداری تجهیزات برای پروژۀ تاپی استفاده کند.

این در حالیست که یک مقام ارشد پاکستانی نیز روز جمعه گفت که تمویل پروژۀ تاپی در مراحل آخر خود قرار دارد و قرار است نشست‌های جلب سرمایه‌گذاران، برای تمویل این پروژه در ماه آینده میلادی برگزار گردد.

منبع: صدای امریکا

...
نویسنده : بازدید : 15 تاريخ : دوشنبه 26 مهر 1395 ساعت: 3:37