کنفرانس بروکسل؛ افغانستان با دست پُر بر می‌گردد

ساخت وبلاگ
چکیده : افغانستان یک بار دیگر مورد توجه جدی جهانیان قرار گرفته است. فردا ۵ اکتبر، زمانی است که کنفرانس بروک... با عنوان : کنفرانس بروکسل؛ افغانستان با دست پُر بر می‌گردد بخوانید :
Image result for brussels conference on Afghanistan 2016

افغانستان یک بار دیگر مورد توجه جدی جهانیان قرار گرفته است. فردا ۵ اکتبر، زمانی است که کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان برگزار می‌شود، یک روز مهم و سرنوشت‌ساز در آینده افغانستان است. رهبران حکومت وحدت ملی، در این نشست با بیش از ۷۰ کشور و ۲۰ نهاد بین‌المللی گرد یک میز، روی جلب کمک‌های جهانی برای چهار سال آینده چانه‌زنی خواهد کرد.

این کنفرانس از چند جهت برای افغانستان و جامعه بین‌المللی اهمیت نمادین و استراتژیک دارد. حکومت افغانستان دیگر نمی‌تواند بدون برآورده‌کردن مجموعه‌ای از پیش شرط‌ها، همانند دهۀ اول پس از سقوط طالبان، کمک‌های مالی فراوان بین‌المللی را به دست آورد. از این جهت، در طول ماه‌های گذشته، یکی از مصروف‌ترین زمان‌های ممکن دولت مردان افغان، آمادگی برای کنفرانس بروکسل بود. مجموعه‌ای از تعهداتی که اتحادیه اروپا و کمک‌کنندگان دیگر افغانستان برای چهار سال آینده، متقبل شده اند، با تلاش‌های مستمر و پی‌گیر حکومت افغانستان به دست آمده است. به این جهت، این کنفرانس اهمیت زیادی برای افغانستان دارد.

Image result for ‫حکومت وحدت ملی تشکیل شد‬‎

از سوی دیگر، حکومت وحدت ملی زمانی روی کار آمد که بخشی زیادی از تعهدات را حکومت پیشین افغانستان که در کنفرانس توکیو کرده بود، نیز باید عملی می‌کرد. عملی‌کردن آن تعهدات، با چالش‌های عظیمی که بر سر راه حکومت وحدت ملی افغانستان وجود داشت، بسیار سخت و دشوار می‌نمود. در جنین شرایطی حکومت وحدت ملی افغانستان تلاش کرد تا آن تعهدات را با همه چالش‌ها و ضعف‌هایش برآورده سازد.

چالش‌های حکومت افغانستان در طو ل دو سال گذشته کم نبوده است. امنیت در این کشور به بدترین وضع ممکن رسیده است. این ناامنی‌ها حاصل ناکامی رهبران حکومت وحدت ملی نیست. بلکه شرایط افغانستان پس از خروج نابه‌هنگام سربازان جامعه جهانی از این کشور در سال ۲۰۱۴، افغانستان را با مجموعه‌ای از چالش‌های امنیتی و نیروهای کم تجربه و فاقد امکانات لازم دفاعی، تنها گذاشت. در این شرایط شورشیان و حامیان آن‌ها در منطقه که منتظر فرصت مناسب بودند، تحرکات خود را افزایش داده و ناآرامی‌ها را در نقاط مختلف افغانستان افزایش دادند.

علاوه بر این، افغانستان نیاز به ترمیم تصویر خود در سطح بین‌المللی بود. این کشور از روابط شکننده و تیره با غرب برخوردار بود؛ غربی که باید همه بار گران مالی افغانستان را بر دوش می‌کشید. به این جهت، افغانستان بخشی عظیمی از انرژی و زمان خود را روی روابط خارجی خود گذاشت؛ روابطی که در حوزه غرب به شدت بهبود یافته و به نفع افغانستان تمام شده؛ اما در منطقه فاجعه‌بار بوده است. استراتژی سیاست خارجی حکومت وحدت ملی درباره پاکستان یکی از ناکام‌ترین کارنامه‌های این حکومت پنداشته می‌شود. مجموعه‌ای از سرمایه سیاسی آقای غنی که مصرف بهبود روابط با پاکستان شده بود، به هدر رفت و ضایع شد. در چنین وضعی این حکومت از چالش دوم که در عرصه روابط خارجی خود داشت، زیاد موفق به در نیامد.

علاوه بر این، وضعیت اقتصادی افغانستان در شکننده‌ترین حالت ممکن قرار گرفت. بهای ارز افغانی به شدت کاهش یافت و بازار ارز این کشور، نوسانات غیرقابل پیش‌بینی را تجربه کرد. سرمایه‌های اقتصادی را که تاجران افغان داشتند، از ترس شرایط پس از ۲۰۱۴ از افغانستان بیرون کردند. اقتصاد این کشور با رکود جدی مواجه شد. فساد اداری که یکی از چالش‌های کلان حکومت افغانستان در طول پانزده سال گذشته بوده، وضعیت اقتصادی مردم را بدتر نمود. در چنین حالتی، حکومت وحدت ملی باید با شکنندگی وضعیت وخیم اقتصادی نیز دست و پنجه نرم می‌کرد.

اما؛ این چالش‌ها همگی می‌طلبید تا تلاش‌های گسترده‌ای صورت گیرد. در این وضعیت، دولت افغانستان در راستای تعهدات خود در عرصه مبارزه با فساد، افزایش عواید داخلی، مبارزه با تروریزم و بهبود زندگی مردم خود تلاش‌ها و ابتکارات اساسی را روی دست گرفت تا بتواند با برآورده نمودن بخش عظیمی از این تعهدات، کمک‌های چهار ساله دیگری را از جامعه بین‌المللی، برای سال‌های مانده به ۲۰۲۰ را به دست آورد.

Image result for brussels conference on Afghanistan

در چنین حالتی برآورده نمودن آن همه تعهدات سی‌گا‌نه تا پایان سال ۲۰۱۶‌، امری به شدت دشوار و سختی بود؛ اما رهبران حکومت وحدت ملی توانسته اند، با عمل‌نمودن به برخی و یا بسیاری از این تعهدات افغانستان، حدود ۳٫۵ میلیارد دالر کمک جامعه جهانی را به صورت سالانه برای ۴ سال آینده در کنفرانس بروکسل به دست آورد.

وعده این کمک‌ها از سوی کشورها و نهادهای بین‌المللی کمک‌کننده  قرار است، در روز کنفرانس بروکسل در پنجم ماه اکتبر به صورت علنی بیان شود؛ اما حمایت کشورهای کمک کننده، وابسته به پیشرفت و اصلاحات در افغانستان خواهد بود. حکومت افغانستان برای جلب کمک‌های مالی جامعه جهانی، باید متعهد به تعهدات داده شده در راستای مبارزه با فساد اداری، حمایت از حقوق زنان، ایجاد شرایط مناسب برای سکتور خصوصی و جلب سرمایه‌ خارجی در عرصه‌های مختلف، بهبود وضعیت کاریابی و فقرزدایی باشد.

با توجه به این راه دشواری که افغانستان برای به دست‌آوردن این کمک‌ها انجام داده، چهارشنبه پنجم اکتبر در تاریخ افغانستان به عنوان یک روز ماندگار ثبت می‌شود.

منبع: خبرنامه

...
نویسنده : بازدید : 22 تاريخ : شنبه 17 مهر 1395 ساعت: 0:15