اتحادیه اروپا ۲۰۰ میلیون یورو به روند دولت‌سازی در افغانستان کمک می‌کند

ساخت وبلاگ
چکیده : در حاشیه کنفرانس بین‌المللی بروکسل، اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۲۰۰ میلیون یورو را در چوکات "دولت سا... با عنوان : اتحادیه اروپا ۲۰۰ میلیون یورو به روند دولت‌سازی در افغانستان کمک می‌کند بخوانید :

در حاشیه کنفرانس بین‌المللی بروکسل، اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۲۰۰ میلیون یورو را در چوکات "دولت سازی" برای حمایت از روند اصلاحات در افغانستان کمک می‌کند.

قرارداد این کمک مالی بعد از ظهر روز سه شنبه در حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهور، بین نوین میمکا (Neven MIMICA)، مسؤول همکاری‌های توسعه‌یی اتحادیه اروپا و اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان در شهر بروکسل امضا شد.

مسؤول همکاری‌های توسعه‌یی اتحادیه اروپا با مهم خواندن این قرارداد گفت "اتحادیه اروپا متعهد است تا مؤثریت کمک‌های خود را به عنوان نشانه‌ای از اعتماد بر طرف افغان، افزایش دهد و افغانستان برنامه اصلاحات خود را اجرا کند، ما حمایت مالی خود را براساس پیشرفت رضایت‌بخش در بخش اصلاحات، فراهم خواهیم کرد".

اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان گفت، قرارداد "دولت سازی" که بر مبنای آن کمک تازۀ اتحادیه اروپا اعلام شد، مکانیزم مؤثری است که کمک‌های این اتحادیه را با برنامه اصلاحات دولت افغانستان هماهنگ می‌سازد.

به گفتۀ وی، حمایت مالی مذکور، این  زمینه را برای دولت افغانستان فراهم می‌کند تا اولویت‌های توسعه‌یی خود را برای بهبود زندگی مردم عملی کند.

مطابق با این قرارداد، ۲۰۰ میلیون یورو از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی ( سه ماه بعد) به مدت دو سال از طریق بودجه دولت افغانستان به مصرف خواهد رسید.

بر پایه معلومات دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در کابل، این اتحادیه به عنوان چهارمین کمک‌کنندۀ بزرگ به افغانستان، از سال ۲۰۰۲ تا اکنون بیش از سه میلیارد و ۶۶۰ میلیون یورو را در قالب کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌یی به این کشور کمک کرده است.

افزون براین، گفته شده است که افغانستان همچنان به عنوان بزرگترین دریافت کمک مالی این اتحادیه در جهان، هر سال از حدود یک میلیارد کمک مالی این اتحادیه بهره می‌برد.

کنفرانس اصلی  بروکسل فردا ۱۴ میزان با حضور نمایندگان کشورهای مختلف جهان و شرکت هیأت بلندپایه حکومت افغانستان در شهر بروکسل بلجیم برگزار خواهد شد و جامعه بین‌المللی تعهدات تازۀ سیاسی و اقتصادی خود را نسبت به افغانستان اعلام خواهد کرد.

در حال حاضر، سالانه پنج میلیارد دالر برای تأمین هزینه نیروهای امنیتی و چهار میلیارد دالر هزینه برنامه‌های توسعه‌یی افغانستان از سوی جامعه بین‌المللی به ویژه امریکا و اتحادیه اروپا تأمین می‌شود.

امروز، در حاشیه این کنفرانس نشستی با حضور فدریکا موگرینی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  با عنوان" زنان توانمند و افغانستان آباد" برگزار شد.

 محمد اشرف غنی رئیس جمهور در این نشست دیدگاه و برنامه حکومت افغانستان را در  راستای توانمندی زنان و بهبود وضعیت آنان بیان کرد و خواستار حمایت جامعه بین‌المللی شد.

منبع: پژواک

...
نویسنده : بازدید : 17 تاريخ : شنبه 17 مهر 1395 ساعت: 0:15